Dekorowanie wnętrz klasycznych: plakat, obrazy czy sztukaterie?
Styl klasyczny, czyli jaki? Czy można powiesić plakat w klasycznym salonie? A może jednak postawić na obrazy?
Styl klasyczny nawiązuje do najszlachetniejszych wzorców zaczerpniętych z antyku, a następnie renesansu. Stąd pojawiają się we wnętrzach klasycznych sztukaterie (ale nie obfite!) na ścianach i sufitach, gzymsy, kominki lub ich imitacje. Drewniane, delikatnie rzeźbione fronty mebli, kotary, eleganckie kryształowe żyrandole. Posadzki z motywem czarno – białej szachownicy. Barwy: beże, biele i szarości. Lustra i bukiety kwiatów w zdobionych wazonach jako dekoracje. A co na ściany? I czy wykorzystanie sztukaterii wyklucza plakaty? Nie, w żadnym razie :) A czy obrazy pasują lepiej? To zależy..
Ważna jest tematyka, rama i.. stałość uczuć :)
Obrazy malowane na płótnie mają to do siebie, że są inwestycją. Zakupiony raz obraz raczej zostanie z nami na długo. Jeśli lubimy częste zmiany, lepszy będzie plakat – obraz, ale w innej formie: drukowany na dobrej jakości papierze i koniecznie oprawiony w dekoracyjną, zdobioną ramę. Obowiązkowe jest passe-partout – niezawodnie dodaje elegancji i podkreśli klasyczny styl wnętrza. Warto zastanowić się, czy nie zmienić orientacji wieszanych ram i nie zdecydować się na plakaty poziome. Tematy? Kwiaty, krajobraz, abstrakcyjny plakat, obraz z delikatną ilustracją. Przemyślenia wymaga użycie napisów – nie są wykluczone, ale sugerujemy takie, które pisane są odręcznymi, łagodnymi w charakterze fontami.
Ściana z plakatami, czy pojedyncza rama? Plakaty poziome komponuj z pionowymi
Sztukaterie na ścianach nie wykluczają dodatkowego dekorowania grafikami, ale ważną zasadą będzie symetria względem sztukaterii oraz symetria całej kompozycji, jeśli zdecydujemy się na całą ścianę z plakatami. Plakaty poziome pięknie będą wyglądały skomponowane z pionowymi. Możemy zdecydować się na mieszankę rozmiarów, ale rozwiązaniem bardziej pasującym do wnętrza klasycznego będzie zestaw plakatów w jednakowych rozmiarach.