SYPIALNIANE DYLEMATY ARANŻACYJNE I DEKORACYJNE
Urządzenie sypialni to bardzo ważna decyzja. To tutaj spędzamy bowiem znaczną część doby. Dlatego jej aranżacja jest równie ważna co urządzenie salonu, kuchni, czy łazienki. Jak zaprojektować, urządzić i udekorować to pomieszczenie w sposób, który nas zrelaksuje? Pomysłem może być sypialnia w najmodniejszym, szarym kolorze. Jest co najmniej kilka wyjątkowo pięknych stylów do wyboru, wciąż w obrębie szarości. Pozostaje także dobranie wygodnego łóżka z komfortowym materacem, oświetlenia, a także odpowiednich materiałów dekoracyjnych. Ale zacznijmy od początku.
Lokalizacja i funkcjonalność
Już na etapie planowania powinniśmy uwzględnić, gdzie ma znajdować się sypialnia. Jej położenie jest bowiem pierwszym krokiem ku stworzeniu wymarzonego pomieszczenia. Najlepiej, gdy będzie ono możliwie jak najdalej od pokoju dziennego. Każdy z domowników ma bowiem różne pory aktywności. Jeśli nie mamy zbyt dużego metrażu, możemy po prostu wyciszyć sypialnię za pomocą dodatkowej izolacji akustycznej. Sypialnia musi być przystosowana do wypoczynku, relaksu i regeneracji sił. Dlatego najlepiej, jeśli wstawimy tam duże wygodne łóżko i szafę. Sypialnia powinna być dla nas miejscem odosobnienia i ciszy. Ważna jest także orientacja na strony świata - najlepszy wschód, a także odległość od zewnętrznych źródeł hałasu - np. ulicy.
Kolor ścian – pełna szarość czy coś innego?
Stworzenie przytulnej sypialni wymaga od nas doboru odpowiedniej kolorystyki. W tego typu pomieszczeniu mile widziane będą brązy i beże. A także najmodniejsze - szarości. Aby nie zamienić sypialni w ciemny i smutny pokój, starajmy się wybierać odcienie jasnopopielate, beże, czy odcienie kawy z mlekiem. Jeśli chcemy malować ściany, wybierzmy satynowe farby. Pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, to czy malujemy wszystkie ściany tak samo, czy akcentujemy jedną? W obu przypadkach oprócz malowania, możemy zdecydować się na na miękkie tapety, czy naklejki ścienne. Ciekawym rozwiązaniem będzie także zastosowanie fototapety.
Co z podłogą?
Podłoga także musi tworzyć całość z pozostałymi elementami. Wybierajmy więc podłogi ciepłe w odbiorze i ciche. Hałas nie jest bowiem pożądany. Popularnym rozwiązaniem w sypialni jest wykładzina podłogowa. Chroni ona przed zimnem i hałasem, ale może być środowiskiem roztoczy. Wymaga więc regularnego trzepania i prania. To natomiast wiąże się z brakiem możliwości stałego przytwierdzenia jej do podłogi. Dlatego ten pomysł skierowany jest do osób pozbawionych wszelkich uczuleń i alergii. Innym rodzajem podłoża będzie naturalny korek. Wykonuje się z niego panele lub płytki. Są one bardzo ciche, ciepłe, elastyczne i antystatyczne. Łatwo je także utrzymać w czystości, są również odporne na wilgoć i ścieranie. Nie możemy także zapominać o drewnie. Z tego surowca dostępna jest pełna gama produktów. Możemy wybierać pomiędzy szerokimi deskami, warstwowymi panelami, czy elementami klejonymi do podłoża. Te ostatnie, czyli klasyczny parkiet są pozbawione efektu stukającej powierzchni, co dla wielu może być dużym atutem. Do tego jeśli śledzimy trendy, możemy ułożyć je w najmodniejsza francuską jodełkę.
Łózko – serce sypialni
W ciągu naszego życia przesypiamy około 1/3 całego czasu. Dlatego w sypialni powinniśmy zdecydować się na duże i wygodne łóżko z odpowiednio dobranym materacem. Wokół niego możemy ustawić szafki, dzięki czemu zaoszczędzimy także trochę miejsca. Wybierając, tkaniny postawmy na te miękkie i puszyste. Wszelkiego rodzaju poduszki i narzuty są jak najbardziej wskazane. Warto bowiem przykryć pościel, by nie osiadały na niej cząsteczki kurzu. Zadbajmy też o dywaniki przy łóżku, by po wstaniu nie było nam zimno w stopy. Jeśli nasza sypialnia jest przestronna, możemy także pokusić się o umieszczenie lustra. Zawieszone na ścianie optycznie powiększą pomieszczenie i rozświetlą je. Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu sypialni. Możemy to zrobić za pomocą lampek nocnych, albo kolorowych żarówek ledowych. Wszystko zależy od tego, jaki nastrój chcemy wprowadzić. Unikajmy mocnego źródła światła umieszczonego centralnie - to przeciwieństwo przytulności.
Plakaty do sypialni? Czemu nie!
Kiedy zakończymy już podstawową aranżację wnętrz, możemy sprawdzić, czy na ścianach nie zostały miejsca, które możemy wypełnić dodatkowymi dekoracjami. W tak intymnym pomieszczeniu, jakim jest sypialnia, możemy śmiało postawić na ciekawe plakaty. Dobrym miejscem ich ekspozycji jest ściana nad wezgłowiem łożka, albo na przeciwko niego - aby codziennie od samego przebudzenia uprzyjemniały nam dzień. Na pewno uroku każdej sypialni dodadzą grafiki na ścianę odzwierciedlające nasze uczucia. Dzięki temu nasza sypialnia będzie jeszcze bardziej intymna i romantyczna. Plakaty to także dodatek, który pozwoli oddać wasz charakter czy wartości, którymi kierujecie się w życiu. Nie czekaj i znajdź dekoracje odpowiadające twoim preferencjom - zobacz kategorię plakatów o miłości.