REALIZACJA: 1-3 DNI ROBOCZE   |   DARMOWA WYSYŁKA PRZY ZAKUPACH POWYŻEJ 299ZŁ
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Chmura tagów

Stres - jak sobie z nim radzić w czasach kwarantanny DOMowej

Stres - jak sobie z nim radzić w czasach kwarantanny DOMowej

Cześć!

Postanowiłam poruszyć temat z którym ostatnio wszyscy się zmagamy i który staje się nieodłączną częścią naszej codzienności, a mianowicie kwarantanna domowa w czasach koronawirusa. W związku, z tym, iż z wykształcenia jestem psychologiem (do czego się jeszcze nie przyznałam), a temat aranżacji i wyposażenia wnętrz wpisuje się w zakres moich zainteresowań, postanowiłam połączyć te dwa zagadnienia.

To czego nie da się ostatnio nie zauważyć jest wszechobecny stres i lęk. Obawiamy się o nasze zdrowie i przyszłość, zastanawiamy się czy nasi bliscy są bezpieczni, a w głowie pojawia się natłok myśli – co dalej? Jak teraz będzie wyglądać moje życie? Dla wszystkich jest to trudny czas, który wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym. Dlatego w tym wpisie chciałabym skupić się na aspektach psychologicznych, a mianowicie jak radzić sobie ze stresem w naszych czterech kątach, w których chcąc nie chcąc musimy, a na pewno w miarę możliwości powinniśmy zostać. Najbardziej znaną i dostępną wśród wszystkich koncepcji radzenia sobie ze stresem jest ta autorstwa J. Parker i N. Endler. Nie chciałabym zanudzać Was akademickimi definicjami, więc opiszę to tak prosto jak tylko potrafię. Do dzieła!

Pierwszym ze styli, który możemy przejawiać w sytuacji stresowej jest styl skoncentrowany na zadaniu. Polega na skupieniu się na problemie i podejmowaniu takich działań które będą dążyć do rozwiązania pojawiającej się trudności. Natomiast kiedy sytuacja staję się niemożliwa do zmiany staramy się ją zaakceptować i dostrzegać jej pozytywne aspekty. Co więc robimy? Spójrzmy na nasze mieszkanie, i zastanówmy się jaki sposób możemy wykorzystać ten czas, aby poczuć się bardziej bezpiecznie lub dostrzec pozytywne aspekty naszej nieprzyjemnej kwarantanny. Może powinniśmy zmienić coś w wyposażeniu naszego wnętrza. Jeśli pracujemy z domu (bo mamy taką możliwość) – a przecież musimy mieć środki do życia, skupmy się na aranżacji naszej przestrzeni biurowej, aby praca była jak najbardziej efektywna. Jeśli mamy taką możliwość wyodrębnijmy osobny pokój lub stwórzmy stanowisko w takim miejscu, gdzie nie będziemy przeszkadzać innym domownikom, a oni nam. Miejsce w którym pracujemy powinno być przede wszystkim jasne. Najlepiej usytuujmy biurko bokiem do okna. Pamiętajmy jednak, aby słoneczny blask, który towarzyszy nam w ostatnich dniach nie odbijał się od ekranu monitora. Zastanówmy się więc nad jakąś zasłonką czy żaluzją. Jeśli nie mamy możliwości ze skorzystania z naturalnego światła, zastosujmy dodatkowe nierażące oświetlenie. Nie zapominajmy o wygodnym krześle, aby nasza postawa była jak najbardziej prawidłowa. I najważniejsze - zachowajmy porządek - wykorzystajmy odłożone w kąt segregatory na ułożenie dokumentów i notesy na sporządzanie zapisków tak, aby w kolejnym dniu zacząć pracę w uporządkowanym miejscu. Założę się, że praca będzie jeszcze bardziej efektywna i zarazem przyjemna.

 

Drugim jest styl skoncentrowany na emocjach, który nie skupia się już nad zmianą sytuacji, ale nad emocjami, które pojawiają się w danej chwili. W tym przypadku ważne jest poszukiwanie sposobu, aby obniżyć pojawiające się przykre napięcie. Osoby przejawiające ten styl często zamartwiają się i długo przeżywają negatywne emocję. Aby sobie z nimi radzić pojawiają się w głowie tzw. myśli życzeniowe. Wyobrażamy sobie więc „co by było gdyby”, które jest formą samopocieszania. Kojące jest również zwyczajne wygadanie się, lecz niestety kontakt ze znajomymi jest w tym okresie ograniczony. Wyobraźmy sobie więc, że czas „panowania” wirusa nie jest wieczny, a jedynie tymczasowy. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z emocjami jest wyciszenie się i zastanowienie nad tym co właściwie czujemy oraz na uświadomieniu, że pojawiający się lęk niebawem zniknie. Dobrym sposobem na relaks w naszym mieszkaniu jest joga. Uwierzcie, że wyposażenie wnętrz na tę formę aktywności nie jest zbyt skomplikowane, a możemy ciekawie zorganizować przestrzeń, w której się wyciszymy. Ważne jest abyśmy wybrali takie miejsce, w którym swobodnie rozłożymy matę. Joga sprzyja kolorom ziemi – brąz, beż, biały szary, użyjmy ich! Dodajmy rośliny! Możemy również zastosować grafikę na ścianie oddającą ducha zen, która cechuje się minimalizmem czy nawiązuje do natury. Zastosujmy lekkie zasłony wykonane z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna. Dzięki temu zapewnią poczucie intymności i ograniczą hałas. Zapalmy świece i voila! Teraz możemy oddać się naszej refleksji.

 

Ostatni styl jest skoncentrowany na unikaniu. Osoby, które go przejawiaj starają się unikać sytuacji stresowych, a także nawet nie myśleć o samym stresorze. Wyznają, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z sytuacją jest ucieczka. Dlatego często wybierają aktywności, które odwracają uwagę od źródła stresu, a także poszukują kontaktu z innymi ludźmi, w celu zapomnienia o problemie i skoncentrowania się np. na zabawie. W jaki więc sposób możemy odwrócić uwagę od tematu? Skupmy się na naszych zainteresowaniach być może na tym co będzie modne we wnętrzach w najbliższym czasie, a następnie rozglądnijmy się po mieszkaniu. Teraz mamy na to wiele czasu, aby dobrze mu się przyjrzeć i może w końcu coś zmienić. Może komoda, która zawsze stała pod ścianą równie dobrze, a pewnie nawet i lepiej, wyglądałaby po przeciwnej stronie pokoju. Stwórzmy więc kilka propozycji dla ustawienia naszych mebli, dekoracji i wybierzmy najciekawszą. Może ściany do których nigdy nie przywiązywaliśmy uwagi dobrze wyglądałyby zaakcentowane jakąś grafiką, a kolor w salonie też mógłby być bardziej żywy. Spróbujmy, zastosujmy, zobaczmy! Pobawmy się naszą przestrzenią i zmieńmy coś w swoim mieszkaniu. Przecież teraz mamy czas na podziwianie naszego wystroju.

 

Jak widać wyposażenie wnętrz jest nam bliższe niż sądzimy, co w tym okresie zdecydowanie daje się odczuć. W zależności od tego jaki styl radzenia ze stresem przejawiacie, czas poświęcony na domową kwarantannę może wpłynąć tak, że w swoim własnym gniazdku poczujecie się jeszcze lepiej!

 

Karolina :)

 

 

Waluty
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach oraz promocjach w naszym sklepie? Podaj swój adres e-mail i złap 10% rabatu na zakupy!
Submit
do góry
Posterilla
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium