NAJPIĘKNIEJSZE PLAKATY I OBRAZY   |   REALIZACJA 1-3 DNI ROBOCZE   |   DARMOWA WYSYŁKA OD 299ZŁ
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Chmura tagów

Plakaty kiedyś i dziś

0
Plakaty kiedyś i dziś

HISTORIA I TEORIA PLAKATU - SZTUKA PLAKATOWA

Plakaty, jako dziedzina sztuki rozwinęły się w Polsce już dawno. Największą sławę zyskały za sprawą artystów lat 60' XX wieku, którzy dzięki swoim dziełom zyskali międzynarodowy rozgłos. W tym czasie powstało określenie Polskiej Szkoły Plakatu. Jak od tamtego czasu zmieniło się pojęcie plakatu, jak on sam się zmienił? Czy wciąż jest sztuką, czy jedynie wyrobem dekoracyjnym? I wreszcie, czy to co dzisiaj nazywamy plakatem jest nim w rzeczywistości?

Wybierzcie się z nami w krótką podróż do przeszłości i odnajdźcie odpowiedzi na te pytania.

 

 

 

Sztuka plakatu

Ze swej definicji, plakat to przede wszystkim wyrób poligraficzny, czyli przedmiot tworzony jedną z technik drukarskich. Wielkoformatowy, jednostronny druk, który ma charakter reklamowy lub propagandowy - to bardzo ważna jego funkcja, która stanowi istotę plakatu. Plakaty zazwyczaj wieszane są w miejscach publicznych, stanowiły niegdyś część sztuki użytkowej. Charakterystyczne dla dzieła jakim jest plakat to z reguły przewaga grafiki nad treścią, napisy zaś często są również przetwarzane artystycznie. Co istotne plakat jest zadrukowany w całości i bardzo barwny, co sprawia, że przyciąga uwagę, wyodrębnia się z elementów miejskich przestrzeni.

Wgłębiając się w powyższą definicję można jednak dojść do wniosku, że jest ona już archaizmem. Należałoby stworzyć ją na nowo, uwzględniając nowe formy plakatu, przekaz jaki dziś za sobą niesie i funkcje jakie obecnie pełni.

 

 

Polska Szkoła Plakatu

Choć ostatecznie ukształtowała się w latach 60' XX wieku, Polska Szkoła Plakatu budziła międzynarodowe zainteresowanie już od 1948 roku. Stało się to za sprawą Henryka Tomaszewskiego, którego plakaty w tymże roku, na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu, zdobyły pięć pierwszych nagród. Od tamtego czasu nurt plakatu polskiego wciąż się rozwijał by uzyskać swoją ostateczną formę, koncentrując się głownie na plakatach filmowych, a także tematyce społecznej i politycznej. Cenione za bystrość umysłu i niezależność dzieła, charakteryzowała lapidarność, oszczędna forma, a także ironia i innowacyjne liternictwo. To nie oznacza, że wszystkie polskie plakaty były do siebie podobne. Wręcz przeciwnie były niezwykle zróżnicowane, choć miały znamiona wspólnych cech. Popularność jaką zyskały dzieła polskich grafików, sprawiły, że w 1968 roku w Wilanowie powstało pierwsze na świecie Muzeum Plakatu.

Niestety wraz ze zmianami polityczno-gospodarczymi w latach 90' plakat, jako dzieło sztuki musiał ustąpić niskobudżetowym plakatom, o obniżonych walorach artystycznych. Coraz częściej zamiast niecodziennych grafik, jako reklamy, pojawiały się uzupełnione napisami kadry z filmu, lub zdjęcia.

Jednak XXI wiek ponownie zwrócił się w stronę plakatów artystycznych. Zainteresowanie plakatami wzrosło, choć ich funkcja zaczęła się modyfikować, a zamiast na ulicach, plakaty zaczęły pojawiać się we wnętrzach domów jako obrazy na ścianę.

 

 

 

Prawdziwe plakaty kontra grafiki komputerowe

Nie wszystko co obecnie nosi nazwę plakatu, jest nim w rzeczywistości. Już wiesz, że plakat to dzieło sztuki. Musi więc być w jakiś sposób unikatowy, i stworzony pracą autora. Należy zdać sobie sprawę, że napis stworzony na komputerze w pięć minut i wydrukowany za pomocą drukarki laserowej - to nie plakat sensu stricto. Wciąż ważny jest proces tworzenia grafiki, a także papier, na który ją naniesiono. Dziś często plakatem nazywane są obrazy na ścianę, które na takie miano nie zasługują. Prawdziwy plakat to twór artystyczny, warto o tym pamiętać, przedzierając się przez miliony produktów oferowanych w sprzedaży.

Zachęcamy do tworzenia aranżacji z plakatami, które są rzeczywistymi dziełami, a ich twórcy włożyli nie tylko czas, ale także swoje serce, w to aby mogły powstać. W naszym sklepie znajdziecie wiele grafik oraz ilustracji stworzonych właśnie przez nas - naszymi rękami, myślami i sercem.

 

Nowa propaganda

Plakaty z napisami niosącymi jakąś wartość, informację, skłaniające do refleksji zawsze budziły zainteresowanie. Kiedyś była to propaganda, która miała na celu skłonić ludzi do wydajniejszej pracy lub odwiedzenia konkretnej wystawy w muzeum. Dziś mamy do czynienia z zupełnie nową jej formą. To propagowanie wartości, motywowanie do osiągania celów. Cytaty, sentencje, obok których nie możesz przejść obojętnie stały się niezwykle popularne. Lubimy się nimi otaczać, szczególnie we własnym domu, ale także w miejscach pracy. Plakaty z napisami to nie tylko ozdoby na ścianę! O nie to coś więcej - to słowa, które są czystą propagandą naszych emocji, wyznawanych wartości, cenionych rozrywek.

 

 

Grafiki wysokiego artyzmu

Wciąż można znaleźć grafiki, a raczej druki plakatów, które są działam o wysokiej klasie artystycznej, za niewielką cenę. Plakat jako element sztuki użytkowej zagościł już w aranżacjach wnętrz na dobre. Jak wyłuskać prawdziwe plakatowe perełki w mnogości propozycji? Należy zwrócić uwagę na sposób drukowania plakatów, gramaturę i rodzaj papieru, a także na formę powstania samej grafiki. Piękne ozdoby na ścianę, rysowane ręcznie, jak nasz plakat Jeleń geometryczny, czy Bananowiec będą stylowo uzupełniały aranżację naszego domu w nowoczesnym stylu.

 

 

Nowa definicja plakatu

Współczesny plakat zmienił swoje znaczenie, to nie ulega wątpliwości. Zmiany jednak są w życiu nieuniknione, wszystko podlega ewolucji i nie należy z tym walczyć. Jedyne o co warto się starać, by w tych zmianach zachować to co istotne. Niech plakat, który stał się bardziej dekoracją, niż reklamą, pozostanie wciąż dziełem sztuki. A my, urządzając nasze wnętrza, mamy okazję zaaranżować sobie swoją własną galerię pełną wysokiej jakości pięknych grafik i typografii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Waluty
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach oraz promocjach w naszym sklepie? Podaj swój adres e-mail i złap 10% rabatu na zakupy!
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium