
DEKORACJE I PLAKATY W STYLU ORIGAMI
Widzieliście oczy dziecka, gdy z mozolnie składanego przez Was kawałka papieru nagle powstaje żuraw lub stateczek? Ten błysk, kiedy delikatnie bierze w dłonie maleńkie, kruche arcydzieło, które przed momentem było tylko pomiętą kartką? To spojrzenie pełne zachwytu? Mina mówiąca, pełen szacun, mamo... Mniej więcej to samo wyraża moja twarz, oczy i otwarte z niedowierzania usta, gdy oglądam inspirowane origami dzieła projektantów i współczesnych designerów.
Sztuka składania papieru ma około 1300 lat i nadal fascynuje. Inspiruje. Przyciąga. Co w niej jest tak niezwykłego? Magia czy raczej geometria, które sprawiają, że z formy bezkształtnej pojawia się bardzo konkretny kształt? To, że bez użycia kleju i nożyczek można stworzyć tak skomplikowane ozdoby? A może połączenie prostoty z precyzją, zwyczajności białej kartki z wyrafinowanym efektem, który można uzyskać? Lekkość wynikająca z dokładnych, żmudnych ruchów, miękkość zamknięta w ostrych kantach? Być może to właśnie ten zestaw cech stał się inspiracją dla projektantów, którzy sztukę origami postanowili wykorzystać do stworzenia designerskich mebli, przedmiotów, grafiki, a nawet budowli.
Połączenie tradycyjnej formy z nowoczesnymi materiałami przyniosło naprawdę imponujący efekt. Kanapy, fotele, modułowe regały czy stoliki kawowe z gnieceniami wziętymi prosto ze sztuki składania papieru mają w sobie coś z futurystycznej estetyki, wnoszą do wnętrza awangardowy klimat. Lampy przypominające kwiaty lotosu i zgeometryzowane dzwony, wyglądają niczym papierowe lampiony. Gdy je dotykamy, zaskakują ciężarem i chłodem blachy lub ceramiki, z których są wykonane. Dzięki pofałdowanej strukturze są niezwykłą, nietuzinkową ozdobą, dzięki swej kolorystyce pasują do wielu wnętrz.
Ostre załamania, mnogość kantów, trójwymiarowość struktury, ale także lekkość i subtelność charakteryzują inspirowane origami ozdoby: patery, zegary, ceramiczne figurki, doniczki oraz niezwykle modne wazony z Bloomingville. Ich biel i prostota świetnie podkreślą minimalistyczny charakter wnętrza, i choć przynoszą skojarzenie z Krajem Kwitnącej Wiśni idealnie będą pasowały do przestrzeni urządzonej w stylu skandynawskim. Nie bez powodu mariaż tych dwóch stylów cieszy się w ostatnim czasie niezwykłym powodzeniem i nawet zyskał nową nazwę - japandi (zobacz nasze plakaty japandi!)
Motyw zwierzątek origami znajdziemy na poduchach, tapetach do pokoiku dziecięcego, na ściennych dekorach do salonu. Papierowe ozdoby możemy także zrobić własnoręcznie. Stado żurawi w pastelowych kolorach, szybujących pod sufitem lub nad łóżeczkiem dziecięcym to jeden długi jesienny wieczór. I zdolne, współpracujące palce. Lub takież dzieci. Tym, którym jednak ze sztuką składania papieru nie do końca jest po drodze, którzy wolą się cieszyć efektem bez utraty nerwów i wolnego wieczoru, proponujemy posterillowe ilustracje ze zwierzątkami origami.