
Domek dla lalek z twojego dzieciństwa, albo tajna baza w krzakach, czyli prawdopodobnie pierwsza przestrzeń, którą każdy człowiek miał okazję aranżować, to było wyzwanie. Do wyboru były ograniczone materiały: plastik i papier albo patyki i kamienie. No i dużo wyobraźni. To ostatnie wciąż Ci się przyda teraz, kiedy stajesz przed urządzeniem własnego domu, ale oprócz tego warto poznać najnowsze trendy. Zobacz jakie style dominują współcześnie w aranżacji wnętrz.
Styl nowoczesny
Nowoczesność w domu to dużo przestrzeni i mało zbędnych przedmiotów. W śród kolorów dominuje biel i różne odcienie szarości. Gładkie ściany i podłogi powinny nadawać wnętrzu wrażenia przestronności. To styl, który powinny wybrać osoby ceniące sobie minimalizm i przestrzeń, a także mające wyjątkowe zamiłowanie do robienia porządków. O pomieszczenia w nowoczesnych wnętrzach trzeba dbać z dużą starannością, bo nawet lekki rozgardiasz będzie psuł wizualne wrażenia. Podłogi oraz często stosowane w tej stylistyce metal i szkło będą od razu zdradzać, że gospodarz zapomniał zetrzeć kurze. Nie jest to też metoda aranżacji dobra dla osób, które lubią gromadzić bibeloty, czy pamiątki z podróży. W nowoczesnym domu panuje zasada funkcjonalności dekoracji oraz zamiłowanie do geometrycznych kształtów. Zatem w ramach ozdoby powinno się raczej wybrać chromowany grzejnik, gustowny kinkiet lub oprawioną w prostą ramkę grafikę naścienną. Prosta grafika z kalendarzem jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna.
Styl skandynawski
Skandynawskie wnętrza są nieco mniej luksusowe niż te urządzone nowocześnie, ale za to zdecydowanie bardziej przytulne. Biały i niebieski to barwy, które panują w skandynawskiej stylistyce, ale drewniane oraz materiałowe dodatki sprawiają, że pomieszczenia nie wyglądają sterylnie, a raczej zachęcają do relaksu i miłego spędzenia czasu. Koce i poduszki wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów, wełny, bawełny czy lnu to najlepsze dekoracje. Dobrym uzupełnieniem takiego wnętrza może być plakat krajobrazowy, który sprawi, że będzie się jeszcze przyjemniej w nim relaksować. Komfort jest w końcu głównym założeniem projektów w stylu skandynawskim.
Styl industrialny
Styl industrialny, czyli tak zwany loft czerpie inspiracje z fabrycznych hal. Wystające rury, prześwitująca w ścianach cegła, beton czy rdza to w takim wnętrzu to elementy dekoracyjne. Chromowany grzejnik w kolorze starego mosiądzu czy typowo przemysłowe metalowe to kolejne loftowe smaczki, których nie może zabraknąć. Plakat z geometrycznym wzorem przypominającym koła zębate będzie oryginalną ozdobą industrialnego wnętrza.
Styl glamour
Glamour to styl, który jest spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu gwiazdą filmową. Dominuje w nim przepych i luksus. Pomieszczenie w tym stylu umeblujesz pikowaną kanapą i fotelami, a ozdobisz kryształowymi żyrandolami, złotem i srebrem. Nie zapomnij też o przynajmniej jednym dużym lustrze. Jeśli chcesz się poczuć jak w garderobie sławnej i bogatej aktorki, możesz dodatkowo powiesić na ścianie grafikę z cytatem Audrey Hepburn. A kiedy już to zrobisz, postępuj zgodnie z jej zaleceniem.