DEKORACJA, DZIĘKI KTÓREJ CIEPLUTKO, MILUTKO I HYGGE
Niby wiosna trwa, ale dni są jakieś takie ponure, deszczowe, że moje myśli krążą wokół jesieni. Co zrobić, by je rozświetlić? Kominek – gorący trend w dekoracji wnętrz, sprawi, że na myśl o długich, deszczowych wieczorach o każdej porze roku zaświecą Wam się oczy. Posterilla prezentuje kominki, które rozpalą Waszą wyobraźnię. W różnych krojach i stylach, w nieodłącznym towarzystwie przyjemnie pachnącego i dekorującego salon drewienka.
Kominek – dekoracja do domu w każdym stylu
Wnętrze w klasycznym stylu aż się prosi o to, by wyposażyć je w kominek. Elegancja i stonowanie często idą w parze z chłodem, a kominek ociepli wnętrze dosłownie i w przenośni. Postawcie na zdobiony portal z gzymsem i żłobkowanymi pilastrami ze szlachetnych rodzajów kamienia. Idealne – granit i nieustannie nam królujący marmur.
Kominek będzie też idealną dekoracją wnętrza w stylu rustykalnym. Tu sprawdzi się tradycyjny, z charakterystyczną poziomą belką w górnej części, z obudową z cegły lub kamienia – płytek piaskowca, łupków i otoczaków.
Kominek może być także nowoczesną dekoracją do domu urządzonego w stylu minimalistycznym. Ba! Będzie pasował nawet do loftu. Musimy jednak zapomnieć o wersji tradycyjnej, mocno zdobionej i postawić na prostotę.
Kominki jako nowoczesna dekoracja wnętrz? To proste!
Nowoczesne kominki wyróżniać powinna prosta konstrukcja, dzięki której łatwo wpiszą się we wnętrze i stworzą z nim zachwycającą całość. Styl minimalistyczny, loftowy i skandynawski lubi taką właśnie prostotę, lekkość konstrukcji i surowość formy. Wykonane z materiałów typu karton-gips możemy pomalować na dowolny kolor. Jeśli jednak marzy nam się wykończenie z kamiennych płyt, wybierzmy marmur, granit i trawertyn.
Mieszkańcy bloków również mogą planować długie wieczory przed kominkiem. Dla nich idealnym rozwiązaniem będą biokominki, które można postawić w dowolnie wybranym miejscu. Do wyboru są modele do zabudowy i wolnostojące. Zasilane przez płynne biopaliwo nie emitują dymu, zapachu i popiołu.
Funkcja kominka: dekoracyjna czy użytkowa?
Kominek to zwykle dekoracja wnętrza, a gdy tańczą w nim złote płomienie staje się centralnym punktem domu, miejscem, wokół którego toczy się rodzinne życie. Nawet aspołeczny kot doceni jego urok i chętnie spędzi wieczór w towarzystwie reszty domowników.
Jeśli zależy nam na takiej właśnie funkcji dekoracyjnej, możemy wybrać konstrukcję z otwartym paleniskiem – tradycyjną i oczywiście tańszą w budowie. Kominki tego typu, najczęściej murowane, ogrzewają powietrze w swoim bezpośrednim otoczeniu. Uzysk ciepła wynosi jednak raptem ok. 20%, gdyż większość energii ucieka przez komin.
Nowoczesne kominki najczęściej wyposażone są we wkłady, co zwiększa ich możliwości grzewcze. Szczególnie popularne są wkłady z płaszczem wodnym, które dzięki wymiennikom ciepła oddają je do wężownicy, nagrzewającej wodę w instalacjach cieplnych lub do użytku domowego. Zatem jeśli posiadamy dom energooszczędny, warto pomyśleć o kominku w kontekście użytkowym. To przecież tanie i ekologiczne ogrzewanie. Plus skutek uboczny: magiczny nastrój każdego wieczoru.