JAK URZĄDZIĆ BIURO W DOMU? JAK POCZUĆ SIĘ JAK W DOMU - W BIURZE?
Biurko i krzesło to trochę za mało, żeby efektywnie pracować i dobrze czuć się w miejscu pracy. Dobry szef zapewni ci ekspres do kawy, klimatyzację i nowoczesny sprzęt. Jednak to co najważniejsze zależy od ciebie. Bez względu na to czy pracujesz w domu w kapciach czy w firmowym biurze i w marynarce, czy sam jesteś sobie szefem i pracujesz kiedy chcesz, właściwa organizacja przestrzeni sprawi, że będziesz pracować efektywniej, w miłej atmosferze i z odpowiednią motywacją. Zobacz jak urządzić miejsce pracy, by czuć się w nim jak w domu. No może niezupełnie, Netflixa jednak trzeba będzie wyłączyć.
Jak urządzić miejsce do pracy w domu?
- Pozbądź się rozpraszaczy
Dziś praca zdalna jest rozwiązaniem stosowanym w wielu firmach i nie tylko. Być może prowadzisz jednoosobową działalność i nie chcesz tracić pieniędzy na wynajem biura, a może pracujesz nad prywatnym projektem np. piszesz swoją pierwszą książkę i chcesz się skupić na pracy. W takim razie zapomnij telefonie i portalach społecznościowych. Istnieją aplikacje blokujące dostęp do stron, które mogą odwrócić twoją uwagę. Poszukaj ich. Zapomnij o telewizorze i radiu. Muzykę do pracy wybierz tak, by cię nie rozpraszała. Masz zwierzaka? Nakarm go lub wyprowadź przed pracą i nie wpuszczaj do pokoju, w którym pracujesz. Odstaw też jedzenie i na spożywanie posiłków wyznacz sobie czas przerwy.
- Nie pracuj w sypialni
Miejsce w którym odpoczywasz i się relaksujesz nie powinno kojarzyć się z pracą i na odwrót. Zejdź z kanapy i usiądź przy biurku. Krawat nie jest obowiązkowy, ale jeśli będziesz pracować wśród miękkich poduszek, nie skupisz się wystarczająco i w rezultacie zrobisz mniej. Pamiętaj - każde łóżko na świecie ma magiczną, magnetyczną moc i przyciąga na krótkie drzemki. Wyprostuj się i do roboty! To działa też w drugą stronę - nie zrelaksujesz się, kiedy z kąta będą na Ciebie wyzierały zadania do zrobienia, opasłe segregatory, faktury i notatki. Wynocha z sypialni!
- Zmotywuj się!
W twoim domowym biurze nie powinno zabraknąć małego akcentu dekoracyjnego. Postaw na plakat z inspirującym cytatem lub piękną, relaksującą Cię grafiką. Możesz też wybrać obrazek z humorystycznym akcentem. Popularnym motywem są obrazki dedykowane miłośnikom kawy - np. ten Plakat Kawa. Dzięki takiemu obrazkowi nad biurkiem poczujesz chęć do pracy i poprawisz sobie nastrój.
Jak najlepiej urządzić swoje biuro?
- Pokaż trochę siebie
Nie ma nic złego we wprowadzeniu kilku małych osobistych akcentów w miejscu swojej pracy. Na pewno poczujesz się swobodniej, kiedy postawisz na biurku swój ulubiony kubek lub ramkę z fotografią. Nikt też nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń, jeżeli zmienisz sobie tapetę na komputerze i wybierzesz obrazek ze szczeniaczkiem albo ulubionym zespołem. Przyjmujesz u siebie interesantów? Świetnie, pomoże ci to ocieplić swój wizerunek i nawiązać niezobowiązującą rozmowę, dzięki której zbudujesz z klientem pozytywną relację.
- Bądź zorganizowany
To ważne, żeby w twojej prywatnej przestrzeni panował porządek. Organizuj dokumenty, miej zawsze pod ręką spinacze i koszulki foliowe. Papiery posegreguj i trzymaj w teczkach lub segregatorach. Dzięki temu podkreślisz swój wizerunek profesjonalisty i usprawnisz swoją pracę. Bywasz czasem zapominalską osobą? Zaprzyjaźnij się z kolorowymi karteczkami samoprzylepnymi. Jeśli masz taką możliwość, zawieś na ścianie kalendarz ozdobiony jakąś ładną grafiką, która poprawi estetykę biura. Zerknij do naszej kategorii Obrazy do biura. Znajdziesz tam kilka ciekawych propozycji stylowych plakatów, które z powodzeniem możesz zawiesić w nowoczesnym, eleganckim biurze. Dobre rozwiązanie to także plakat - kalendarz.
- Ściereczka w dłoń!
Nawet jeśli do sprzątania w firmie zatrudniony jest ktoś inny, chwyć czasem za szmatkę lub zmiotkę i zrób porządek samodzielnie. Od czasu do czasu do czasu podlej też rośliny doniczkowe lub włóż do wazonu świeże kwiaty. Dbanie o czystość w swoim miejscu pracy, nie tylko zrobi dobre wrażenie na współpracownikach, ale też pomoże ci poczuć się jak u siebie. To takie sprzężenie zwrotne - dbamy o miejsca, które lubimy i lubimy miejsca, o które dbamy.