NAJPIĘKNIEJSZE PLAKATY I OBRAZY   |   REALIZACJA W 1-3 DNI ROBOCZYCH   |   DARMOWA WYSYŁKA OD 299ZŁ
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Chmura tagów

Encyklopedia Stylów Wnętrz - Styl Rustykalny

0
Encyklopedia Stylów Wnętrz - Styl Rustykalny

ENCYKLOPEDIA STYLÓW - STYL RUSTYKALNY

Upalne sierpniowe popołudnie. Głośne tykanie zegara wiszącego na ścianie połączone z bzyczeniem much. Do domu, przez otwarte okiennice zaglądają kolorowe malwy. Kot wyciąga się leniwie. Jeleń spogląda z obrazu. Nasze bose stopy na miękkiej, drewnianej podłodze. Chłód terakoty. Chropowatość kamienia. Delikatność polnych kwiatów wychylających się z porcelanowego wazonu. Kto marzy o takim właśnie domu? Sielskim i rustykalnym? Dziś poradzimy, jak stworzyć taki klimat, unikając przeobrażenia swojego domu w odstraszający skansen.

 

 

Drewno to podstawa dekoracji wnętrza w rustykalnym stylu

Naturalne lub malowane na biało. Ciepłe odcienie lub chłodne, szarawe. Oba warianty pięknie współgrają z bielą. Idealną dekoracją wnętrza będą odsłonięte elementy więźby dachowej. Dlatego  jeśli budujemy lub remontujemy domek, pomyślmy o tym zabiegu. Nada wnętrzu charakteru. I wymarzonej swojskości.


 

Naturalne materiały jako dekoracje do domu? Naturalnie!

Na podłogę kamień lub terakota. Ściany w neutralnej bieli połączone z płaszczyznami w kamieniu lub obitymi stylowo podniszczonymi deskami. Koniecznie w poziomie!

Schody - tylko drewno. Plus mięciutkie dywaniki. Drewniane drzwi i okna. Cudownie, jakby miały tłoczenia i podział na małe okienka.


 

Nadaj wnętrzu styl, czyli akcja: stylizacja!

To, bez czego nie możemy się obyć, a nie pasuje do rustykalnego stylu, maskujemy. Płytki w kuchni i łazience niech udają kamień lub pozostaną białe z białymi fugami. Dzięki temu staną się prawie niewidzialne.

Kominek, okap, zlewozmywak, sprzęt AGD kuchenny - stylizowane. Resztę wbudowujemy w szafy i szafki z - a jakże - drewna białego lub podniszczonego. Ewentualnie ukrywamy za lnianymi kurtynami.

Meble kuchenne najlepiej będą się prezentowały w kolorze białym, w złamanej bieli lub szarości. Koniecznie drewniane blaty oraz wytłoczenia na frontach. Górne szafki kuchenne powinny być przeszklone z klimatycznymi podziałami. To naprawdę podkręci klimat rustykalnej kuchni. I pamiętajmy: dbamy o detale. W nich drzemie wielka moc. Klamki, uchwyty, baterie – stylizowane, wpisujące się w obraną przez nas estetykę.

 

 

Szwedzki znaczy swojski. Wprowadź do domu meble ze Skandynawii.

Meble – wiadomo- drewniane. Stół z surowego drewna ustawia wszystko. Maksymaliści zamiast krzeseł mogą zainwestować w ławy. Dozwolone eksperymenty z wikliną, ale stuprocentowy pewniak to proste, drewniane krzesła wraz ze stylowymi poduszeczkami. Wybierając fotel (duży i miękki!) i kanapę, postawmy nie na stylistykę, a wygodę. I neutralny, stonowany, jasny kolor. Podobnie z łóżkiem. Sprawdzą się szwedzkie modele. Stoliki -  najlepiej drewniane i własnoręcznie zrobione. Meble i dekoracje do domu DIY to wielki tegoroczny trend (o DIY z okazji Świąt i nie tylko pisałyśmy niedawno tutaj). Koniecznie zadbajmy, by w salonie i jadalni znalazły się bufety i kredensy z tłoczeniami i podziałami na okieneczka – witrynki. Są absolutnie przeurocze! W łazience zaszalejmy i zróbmy sobie drewniany blat pod umywalkę.

 

 

Dodatki, ozdoby, dekoracje, czyli wnętrze idealnie dopasowane.

To jak z torcikiem. Wisienka musi być i musi być idealna. Niby szczegół, a jakże istotny. Podstawowa dekoracja do wnętrza w wiejskim klimacie? Pierwsza myśl - stosik drewna do kominka. Jest! Brawo! Co dalej? A no właśnie. Jeśli wcześniej nie było to przemyślane, to ostatni moment, żeby zdecydować: Właściwie jakiego rodzaju rustykalne wnętrze nam się zamarzyło? Chata polska, szwedzka, czy prowansalska? Na to pytanie należy sobie odpowiedzieć, by uniknąć gromadzenia ozdób niekompatybilnych stylowo ;)  Jeśli stawiamy na porcelanę, to po całości - misy, wazony, dozowniczki na mydło. Wprowadzamy metal? Miedź czy ciemne, ołowiane elementy? A może emalia? Ważne, by być konsekwentnym. Niech świeczniki i klamki się nie gryzą. Ten styl lubi miękkie tkaniny. I to w dużych ilościach. Lniane dodatki w bieli i szarości, w formie zasłon, narzut, koca, dywaników i poduszek wprowadzą do domu ciepło i przytulność. Falbanki, choć urokliwe, niekoniecznie. Wybierzmy styl prosty, minimalistyczny, bez udziwnień.


 

Obrazy na ścianę tradycyjne - kwiaty i pejzaże - lub współczesne, ale zawsze w stylizowanych ramkach. W tym domu plakat z jeleniem (grafika – odpowiednio dobrana - wpisze się w klimat równie dobrze!) to idealna alternatywa dla klasycznego jelenia na rykowisku. Inne ozdoby na ścianę? Lustra w ramach, makatki, rodzinne fotografie. Lampom i latarniom dobrze będzie w stylizowanym metalu. Lampionów i świec nigdy dość. W wazonach rośliny sezonowe: polne kwiaty, wrzosy, smutną zimą – gałązki. Ceramika ustawiona na odkrytych pólkach kojarzy się bardzo rustykalnie, więc podkręci swojski klimat we wnętrzu. I jeszcze wskazówka dla odważnych: spróbujcie pobawić się wiklinowymi  i słomianymi bibelotami. Na przykład - wieńce wpisują się w tę estetykę perfekcyjnie. Tylko z umiarem, bo przesadzić nadzwyczaj łatwo.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Waluty
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach oraz promocjach w naszym sklepie? Podaj swój adres e-mail i złap 10% rabatu na zakupy!
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium