NAJPIĘKNIEJSZE PLAKATY I OBRAZY   |   REALIZACJA 1-3 DNI ROBOCZE   |   DARMOWA WYSYŁKA OD 299ZŁ
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów

5 Sposobów na oświetlenie kuchni

0
5 Sposobów na oświetlenie kuchni

ROZWIĄZANIA NOWOCZESNE I TRADYCYJNE

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Do niedawna odpowiedź była prosta: bardziej nowoczesny wygląd nadadzą kuchni źródła światła zamontowane w suficie podwieszanym. Tak umieszczone oświetlenie sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe i bardziej przestronne. Ale to się zmieniło wraz z silnym trendem na piękne, różnorodne stylistycznie lampy wiszące. Projektanci chętnie stosują je już także w hipernowoczesnej stylistyce. Ale czy styl to jedyny wyznacznik doboru lamp kuchennych? Nie - jest wiele aspektów, o których piszemy dalej.

 

Temperatura barwowa światła

Wybór barwy światła pomiędzy chłodno- a ciepłobiałą zależy głównie od gustu domowników. Na ogół Polacy preferują ciepłą barwę, gdyż przypomina ona światło tradycyjnej żarówki. Jednak w designerskich wnętrzach warto rozważyć zastosowanie również chłodnej barwy światła, która podkreśli nowoczesny charakter wnętrza, dodając świeżości bielom i pastelom.

 

Lampy wiszące nad wyspę lub stół

W niemal każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się stół, powinny pojawić się także efektowne lampy wiszące, które rzucają światło punktowe na płaszczyznę blatu. To szczególnie ważne w nieco większych wnętrzach – takich jak na przykład kuchnia połączona z salonem bądź jadalnią. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania atmosfera unosząca się we wnętrzu robi się bardziej kameralna – sprzyja rozmowom i wspólnemu spędzaniu czasu, także długo po spożyciu posiłku.

 

 

Okrągły stół lepiej rozświetlić lampą tradycyjną ze źródłami światła rozmieszczonymi po okręgu. Natomiast stół prostokątny lub blat oddzielający salon i kuchnię korzystniej jest oświetlić lampą podłużną z kilkoma źródłami światła. Ważne: światło musi być skierowane na stół, a nie do góry. Dlatego zwracajmy uwagę na to, w którym kierunku są skierowane źródła światła w wybranych lampach.

Dekoracją wnętrza mogą być także kinkiety, które uwypuklają kolory, piękno tynków lub wnęk. Zastanawiasz się nad powieszeniem na ścianach w salonie kilku obrazów lub zdjęć? Ich urodę pozwoli odkryć stylowy kinkiet obrazowy. Dopasuj go barwą do pozostałego oświetlenia w pokoju – do dyspozycji masz kolory starego złota odpowiednie do klasycznych aranżacji lub barwy chromu, świetnie sprawdzające się w nowoczesnych salonach.

 

W jaki sposób można skuteczne doświetlić blat pod szafkami?

Najpopularniejsze sposoby to:

– dla tradycjonalistów: oprawy z halogenami, trójkąty z oświetleniem, oprawy świetlówkowe – tego typu rozwiązania dość szybko się przepalają, potrzebują częstych wymian. Zaletą jest niski koszt na początku, ale trzeba pamiętać, że halogeny są pożeraczami prądu,

– dla osób nowoczesnych: oświetlenie LED – wysoka energooszczędność, inwestycja długoterminowa, nieco wyższy koszt początkowego zakupu, ale zwraca się latami ze względu na żywotność i oszczędność na rachunkach za energię elektryczną. Oświetlenie ledowe to:

żarówki LED w oprawach – alternatywa dla halogenów

punktowe źródła LED – alternatywa dla oprawek punktowych z tradycyjnym źródłem światła

taśmy LED w profilach – zestawy LED do liniowego oświetlenia blatu kuchennego, alternatywa dla źródeł świetlówkowych

wieńce LED dolne – szklane spody z oświetleniem LED montowane od spodu mebli lub stanowiące jednocześnie ich dno (doświetlają wówczas równocześnie wnętrze szafki)

Wnętrze minimalistyczne z założenia powinno być jasne, dobrze doświetlone oraz przestronne. Istotne jest jednoczesne zastosowanie lampy wiszącej, jak i mniejszego oświetlenia, skierowanego na poszczególne strefy kuchni.

 

 

W przypadku kuchni, tak jak przy aranżacji innych pomieszczeń, również należy pamiętać aby zachować umiar w rozmieszczaniu źródeł światła. Zaplanuj to odpowiednio wcześniej, aby oświetlenie komponowało się zarówno z naturalnym doświetleniem dziennym pomieszczenia, kolorem ścian i mebli kuchennych jak również z wystrojem całego domu.

Zastosuj zasadę ergonomii, która mówi o trzech rodzajach oświetlenia:

Oświetlenie ogólne (centralne)

Oświetlenie zadaniowe (funkcyjne)

Oświetlenie dekoracyjne (nastrojowe)

 

Warto zastanowić się także nad doświetleniem ewentualnych dekoracji, jeśli takie w kuchni posiadamy. Podświetlenie półeczki z ozdobnymi słoiczkami na przyprawy czy apetyczny plakat do kuchni zasługują na to, by być widoczne :)

Jeśli szukasz inspiracji i porad na temat oświetlenia w innych częściach domu - o stylowym oświetleniu pisaliśmy już na naszym blogu.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Waluty
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach oraz promocjach w naszym sklepie? Podaj swój adres e-mail i złap 10% rabatu na zakupy!
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium