10 SPOSOBÓW NA STYLOWY PARAPET
Nieważne, wąski czy szeroki, z pcv czy z drewna. Każdy może być piękny. Tym bardziej że znajduje się w sąsiedztwie okna. A to we wnętrzu zawsze miejsce szczególne. Parapet. Oświetlony naturalnym światłem powinien lśnić i cieszyć ok(n)o ;) Jak tego dokonać? Posterilla przedstawia 10 sposobów na stylowy parapet.
1. Świece, czyli hygge parapet
Ustawcie na parapecie świece w różnych kształtach i rozmiarach. Dekoracja parapetu świecami świetnie wygląda zarówno wewnątrz mieszkania, jak i z zewnątrz. Zarówno w dzień i w nocy. Stan hygge na wyciągnięcie ręki. Na temat Hygge więcej przeczytacie TUTAJ.
2. Kolorowe szkło, czyli parapet magiczny
Lubicie witraże? A kolorowe, migoczące plamki na podłodze i ścianach, gdy światło wpada przez nie do wnętrza? Mają w sobie coś magicznego. Gdy ustawicie na parapecie przedmioty z barwionego szkła, będą na kolorowo filtrować wpadające do pokoju promyki słońca. Niby detal, a jaki efekt!
3. Klimatyczne dekoracje, czyli parapet sentymentalny
Sposobem, w jaki zaaranżujecie parapet, możecie podkreślić klimat danego wnętrza. Romantyczną atmosferę w sypialni zaakcentują ustawione na parapecie lampiony lub latarenki. Zaczytany klimat domu mola książkowego odda stworzona na parapecie mini biblioteczka. Podróżnicy i fani zbieractwa wszelkiego mogą eksponować swoje kolekcje – najlepiej w szklanych słojach.
4. Rośliny dobre dla snu, czyli parapet w sypialni
Parapet to idealne miejsce dla roślin. O ile taki pomysł na aranżację parapetów w salonie nie jest niczym odkrywczym, o tyle w sypialni rośliny na parapecie to nie takie oczywiste rozwiązanie. W końcu nie przy wszystkich kwiatach można spać. Warto jednak zgłębić temat i znaleźć rośliny produkujące tlen nocą. Swoją sypialnię dotlenicie, stawiając na parapecie m.in. storczyki, aloes lub skrzydłokwiat.
5. Miejsce do czytania, czyli parapet funkcjonalny
Szeroki parapet w małym mieszkaniu to wręcz błogosławieństwo! W prosty sposób możecie zaaranżować na nim miejsce do czytania lub małe biurko – wystarczy tylko przysunąć fotel! Czytanie przy naturalnym świetle pomoże Wam zadbać o oczy, a widok za oknem będzie dla nich dobrym odpoczynkiem od ekranu laptopa.
6. Miejsce do odpoczynku, czyli parapet-łóżko
Parapet we wnęce, wykuszu i przy dużym oknie aż się prosi, by wykorzystać jego przestrzeń na miejsce do relaksu. Zabudowany i wyłożony miękkim obiciem będzie jednocześnie leżanką i regałem na książki. Poduchy, dobry kryminał, gorąca czekolada i krople deszczu stukające w okno. W takim miejscu listopad może sobie trwać nawet pół roku.
7. Efektowna aranżacja, czyli parapet- instalacja
Tworząc dekorację parapetu w salonie, celujcie w aranżację, która robi wrażenie i przyciąga wzrok. Może być nią na przykład geometryczna gra różnych ozdób. Niezwykle efektownie, jednocześnie stylowo i minimalistycznie wyglądają ustawione na parapecie puste ramki bez wypełnienia.
8. Designerskie donice, czyli zielony parapet
Jeśli zdecydujecie się na ozdobienie parapetu roślinami, koniecznie zainwestujcie w designerskie doniczki (z drewna, gliny i wikliny). W związku z tym, że nadal modne są dżunglowe klimaty, nie bójcie się zaszaleć: na parapet w salonie zaproście paprocie, fikusy i palmy.
9. Ustawienie ozdób, czyli parapet uporządkowany
Minimalistyczny wystrój wnętrza niejako narzuca styl dekoracji parapetu. Ozdoby, które umieścicie na parapecie, powinny być tej samej wysokości, najlepiej ustawione obok siebie, w linii prostej, w równych odstępach, odpowiadających ich szerokości. Jeśli nie zależy Wam na surowej aranżacji, możecie pozwolić sobie na większy luz w doborze ozdób i ich ustawianiu. By uniknąć “zatłoczonego” parapetu, pamiętajcie o umiarze.
10. Zioła, czyli parapet działkowca
Kuchenny parapet koniecznie przeobraźcie w swój mały, prywatny ogródek. Zioła będą się dobrze prezentowały (chyba, że je ukatrupicie), pachniały (a zapach w kuchni jest ważny) i wzbogacały smak potraw (a to jeszcze ważniejsze!)